Informácie pre rodičov Projekty Ako nás môžete podporiť? Ako vyzerá Gaštanko Intuitívna pedagogika Kontakty a linky 

Lesný klubík Malý Gaštanko - z kapacitných dôvodov zatvorený

V rámci lesného klubu vznikol priestor pre fungovanie Lesného klubíku Malý Gaštanko.

Pozývame rodičov s deťmi vo veku od 1,5 do 4 rokov na dopoludňajšie stretnutia v prírode. Budeme spievať, tancovať, hrať sa, tvoriť (tematicky - ročné obdobia, sviatky, prírodné cykly, tradície, zvieratká, rastlinky, počasie...), rozprávať sa, prechádzať sa lesom a spolu s deťmi objavovať krásu, pokoj a liečivú silu prírody.

Každý štvrtok v čase medzi 10:00-12:00 pri Lesnom klube Gaštanko. V prípade dažďa sa klubík nebude konať.

Stretnutiami bude sprevádzať Miška Schererová (mamička dvoch detí, aktívna v lesnom klube, aj v rodinnom centre).

Svoj záujem nahláste, prosím, na mail: michaela.schererova@gmail.com

 

Lesný klub Gaštanko: Alterantívna cesta pre deti predškolského veku - inšpirovaná lesnou škôlkou

 

Môžete sa zapojiť do komunity ľudí, ktorí chcú dopriať svojim deťom intenzívny kontakt s prírodou. Spoločne s nami tvoriť priestor pre deti, v ktorom okrem prírody zažívajú aj individuálny prístup zo strany dospelých, zmiešaný kolektív plný rôznorodých taletov a potrieb:), kde nájdu pochopenie, prijatie a podienky pre rozoj ich jedninečnosti.

Princípy, ktoré uplatňujeme v klube

- Pri práci s deťmi sa zameriavame na rozvoj vnútornej integrity dieťaťa, jeho samostatnosti a schopnosti slobodne sa rozhodovať neskôr v živote.

- Snažíme sa vytvárať láskyplné, tvorivé, zdravé a vyrovnané prostredie (les je prostredím prirodzene vyrovnaným, tvorivým a láskyplným s jasnými pravidlami, a tak sa snažíme byť aj my, sprievodcovia detí)

- Preferujeme prirodzené učenie sa detí, radostne, vlastnou skúsenosťou, v čase keď je dieťa pripravené a spôsobom, akým to dieťatku vyhovuje

- Snažíme sa o rešpektujúci vnútorný postoj smerom k deťom

- Používame prvky klasickej, intuitívnej a lesnej pedagogiky, príroda ako najväčší učiteľ

 

JA, ktorý vediem deti:

- som bdelý /vedomý – skúmam svoj svet a svet dieťaťa a aktívne vytváram zdravý vzťah medzi mnou a dieťaťom, a to prostredníctvom uváženej a rešpektujúcej komunikácie

- rozvíjam sa a pracujem na svojich slabých miestach, aby som rástol s dieťaťom a viedol ho svojim príkladom

- viem, že každé dieťa chce byť dobré, ak sa mu to nedarí, hľadám odpovede v sebe a v podmienkach, ktoré pre dieťa vytváram

- vytváram podmienky, aby dieťa mohlo byť samo sebou, napĺňalo a rozvíjalo svoj vlastný potenciál

- nechválim, nehaním a neodmeňujem dieťa, nechám ho, aby si vytváralo obraz o sebe samé, na základe svojho cítenia a nachádzalo potešenie z činnosti, nie z odmeny (vytváram mu cestu, na ktorej si buduje svoje sebavedomie – vedomie seba samého a svojej hodnoty)

- sa pripravujem (témy, aktivity) na stretnutia s deťmi, používam cit, kedy a ako ich deťom ponúknem

- sa pri smerovaní detí riadim citom (srdcom)

- stanovujem jasné a pevné hranice a bdelo vyžadujem ich dodržiavanie

- viem, že som tiež iba človek a rešpektujem svoju potrebu regenerácie a právo chybovať

 

Pre viac informácií nás môžete kontaktovať:)

 

O koncepte lesných škôlok...Čo je lesná škôlka?

Lesná škôlka ponúka deťom osobnostný rozvoj v lesnom/prirodzenom prostredí. Proces učenia sa v tejto škôlke je založený na učení sa vlastnou skúsenosťou, zapojením všetkých zmyslov. Deti majú unikátny priestor rozvíjať si priestorovú orientáciu, motorické ako aj komunikačné zručnosti a schopnosť spolupracovať s inými deťmi. Hlavným učiteľom škôlky je príroda, ktorej dopomáha kvalitný personál. Hlavné hračky, ktoré nájdete v škôlke - 4 elementy - voda, zem, vzduch a oheň. Deti trávia okrem obeda a popoludňajšieho spánku celý deň vonku, hrou v lese.

Prvá lesná škôlka bola založená v Dánsku v roku 1950. Od roku 1993 vzniklo množstvo lesných škôlok po celom svete najmä v Nemecku, Anglicku, Škótsku, Škandinávskych krajinách, Rakúsku, Švajčiarsku a USA. V roku 2005 bolo v Nemecku 450 lesných škôlok. V Čechách vzniklo v posledných rokoch približne 40 lesných škôlok. Na Slovensku už existuje zopár lesných "lastovičiek" a verím, že doba veľkého rozvoja lesných škôlok u nás nenechá na seba dlho čakať:)

 

 

 
Gaštanko ©2012 \ Web \ Content Management System